KAPURCUK'TA SİZİ NELER BEKLİYOR?

Kapurcuk’u hayata geçirdiğimiz Ev 1937 tarihinde inşa edilmişti ve binanın eski sahibi marangoz Hacı Dede olarak bilinirdi. Baysal Ltd. Şti. olarak, 1937 yılından bu yana ayakta duran binayı 2015 yılında başlattığımız girişimle aslına uygun olarak restore ettik. Binamızın hala kullanılabilir olan kısımlarını yenisi ile değiştirmek yerine tarihi dokusunu bozmadan yenilemeyi tercih ettik. Örneğin merdivenlerden yukarı çıkınca solunuzda sizi karşılayan kapıyı Hacı Dede kendisi üretmiştir ve biz de onu aslını bozmadan restore ettik ve sizlere sunuyoruz.

Kapurcuk’ta sizi üç ayrı bölüm bekliyor:

1. Kaybolan Tatlar:00000087
Bu bölüm binamızın giriş katında olup sizlere geçmişin Marmaris’inden tatlar, kokular, dokular sunuyor. Mutfak kısmımızda her gün taze olarak pişirilen Marmaris Kurabiyesi, susamlı-ballı kıyam, parmak tatlısı, kalburabastı gibi Marmaris’in orijinal tatlarını bulabilirsiniz. Bunların yanında mağaza kısmımızda Marmaris’in çamının ve denizinin ve daha birçok doğal varlığının ürünlerini bulabilirsiniz.

Somutlaştırmak gerekirse: Marmaris çam balı, çiçek balı, kekik balı; Marmaris’in çeşitli otları olan kantaron, kekik, adaçayı gibi bitkilerin yağları; Marmaris çam kolonyası; ülkemizin vazgeçilmez tatlarından olan lokumun Kapurcuk için özel olarak üretilmiş içinde şeker yerine bal kullanılmış ve sadece ballı, keçiboynuzlu, güllü, bademli, yerfıstıklı çeşitleri olan lokum; çeşitli aromalarda akide şekerleri; ipek, keçe, pamuktan yapılmış oyalı ve elişli eşarplar, şallar, gömlekler; Marmaris’in son sandelet ustası Fevzi Usta tarafından üretilen elyapımı sandeletler ve sizlere Marmaris’i hatırlatacak diğer birçok obje ve resimler…

 

2. Kaybolan Meslekler:00000087
Kaybolan Meslekler bölümümüz eskiden Marmaris’te yaşayan birçok kişinin mesleği olan, birçok ailenin geçimini sağlamasına yardımcı olan ve fakat günümüzde uygulamalarının yok denilebilecek kadar azaldığı meslekleri sizlere resimli olarak göstermeyi, hatırlatmayı amaçlamaktadır. Bu bölümümüz hakkında ilerleyen zamanlarda atölye ve kitabı da kapsayan bir projeyi daha Marmaris’e sunmayı planlamaktayız.

Dalgıç: Duvardaki Kaybolan Meslekler görselimizin dışında giriş katında bir başka kaybolan meslek olan süngerciliğin  dalgıç kostümü bulunmaktadır. Bu kostüm özel olarak Kapurcuk için Baysal Ltd.Şti. tarafından yaptırılmıştır ve sizlere somut ve olabildiğince aslına uygun bir örneği göstermeyi hedefler.

 

3. Kültürel Miras:00000087
Kültürel Miras bölümümüz, Kapurcuk’un üst katında olup sizlere eski Marmaris’in gündelik yaşamından bir kesit sunmayı hedeflemektedir. Bu bölümde farklı zamanlarda kullanılmış olan eski objeler, araç ve gereçler uzun uğraşlarla ve yıllar içinde Mehmet Baysal tarafından toplanmış olup sizlere sunulmaktadır. Marmaris tarihini somut olarak yaşamanızı amaçlayan bu bölüm için ayrıca özel olarak yapılmış iki adet silikon heykel dikkatinizi çekecektir.

İlk göreceğiniz heykel, yaşlı bir Marmaris kadını, Marmarislilerin tabiri ile Goca Nene’dir. Diğeri ise, yaşlı bir Marmaris erkeği, Marmarislilerin tabiri ile Goca Dede’dir. Bu iki heykel Baysal Ltd.Şti. tarafından Kapurcuk için yaptırılmış ve giyimleri, duruşları Marmaris’i ve Marmarislileri en iyi yansıtır şekilde düzenlenmiştir.

Üst katta her odanın hangi amaçla kullanıldığı ve odalardaki objeler hakkında gerekli bilgileri, bilgi kartlarında detaylı olarak bulmanız mümkündür.

Odalardaki bilgi kartlarında yer almayan ancak sizlerle paylaşmak istediğimiz bir şiir var:
Hane sakinleri görmesin asla cefa
Bu öyle bir hanedir ki her usulu bir sefa
Haneye şefaat eyle ya Muhammet Mustafa
Gelen bir daha gelsin etmesin bi vefa

 


KAPURCUK KÜLTÜR VE GASTRONOMİ EVİ

Kapurcuk Kültür ve Gastronomi Evi, Mehmet Baysal’ın öncülüğüyle Baysal Ltd. Şti. tarafından...

KAPURCUK NEDİR?

Kapurcuk, kelime anlamı ile, topluca deniz salyangozu, denizminaresi, denizyıldızı gibi denizkabuklarına verilen...

KAPURCUK'TA SİZİ NELER BEKLİYOR?

Kapurcuk’u hayata geçirdiğimiz Ev 1937 tarihinde inşa edilmişti ve binanın eski sahibi...

BASINDA

Basında çıkan haber ve videolarımız.